Αθλητικά

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 74-69 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Παρτίζαν για την 32η αγωνιστική της Euroleague, χάρη σε μία τρομερή εμφάνιση του Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος, ο οποίος έκανε και προσωπικό ρεκόρ στη διοργάνωση.

Ο Γουίλιαμς – Γκος ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού σε όλο το παιχνίδι, αλλά και παίκτης “κλειδί” στη μεγάλη ανατροπή από το -13 στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την Παρτιζάν, συμβάλλοντας τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Ο Αμερικανός γκαρντ των Πειραιωτών ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα σε 24 λεπτά αγώνα, με το τελευταίο στατιστικό να αποτελεί και ρεκόρ του στη Euroleague.

Οι πέντε κερδισμένες μπάλες του Γουίλιαμς – Γκος ήταν αυτές που έκαναν τη διαφορά στο φινάλε για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού κράτησαν τους Σέρβους σε μόλις 10 πόντους στην τελευταία περίοδο.

To άρθρο «Μυθικός» Γουίλιαμς Γκος στο Παρτιζάν – Ολυμπιακός με ρεκόρ καριέρας στη Euroleague δημοσιεύτηκε στο NewsIT .