Αθλητικά

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη νίκη της σεζόν με το 97-86 στην έδρα της πρωτοπόρου της Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης, για την 27η αγωνιστική, έχοντας σε τρομερή βραδιά τους Ματίας Λεσόρ και Κώστα Σλούκα.

Κόντρα στον Έντι Ταβάρες, ο Ματίας Λεσόρ έκανε εμφάνιση… καριέρας στη Euroleague και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε όλο το παιχνίδι, έχοντας 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, δύο κλεψίματα και 31 βαθμούς στην αξιολόγηση, απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Γάλλος σέντερ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, αλλά είχε στο τέλος και σημαντική βοήθεια από Σλούκα και Γκριγκόνις, οι οποίοι και πέτυχαν από δύο τρίποντα έκαστος στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” ήταν όμως καθοριστικός σε όλο το δεκάλεπτο, φθάνοντας τους 16 πόντους με 6 ασίστ και 2 κλεψίματα στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε έτσι στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, για πρώτη φορά μετά από 11 ολόκληρα χρόνια.

To άρθρο Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός: Η «μυθική» εμφάνιση του Ματίας Λεσόρ και τα μεγάλα σουτ του Κώστα Σλούκα δημοσιεύτηκε στο NewsIT .