Αθλητικά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Μίλωνα με 3-1 σετ στον τρίτο ημιτελικό της σειράς της Volley League που έγινε στο “Μ. Μερκούρη”, έκανε το 2-1 στη σειρά και θέλει μια ακόμα νίκη, για να βρεθεί στους τελικούς.

Ο εξαιρετικός Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μίλωνα μέσα στου Ρέντη, επικράτησε με 3-1 σετ (25-18, 25-19, 20-25, 25-17) για να κάνει έτσι το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Volley League, λίγες ημέρες μετά την ήττα του με 3-0 στη Νέα Σμύρνη.

Με “διπλό” την προσεχή Πέμπτη (21.03) στη Νέα Σμύρνη, οι Πειραιώτες θα… σφραγίσουν το “εισιτήριο” για τις καταληκτικές “μάχες” του τίτλου, στους τελικούς της Volley league.

Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε στο πρώτο σετ τη δυναμική εκκίνηση του, όταν προηγήθηκε με 7-2, ενώ ακόμα κι όταν ο Μίλωνας μείωσε σε 12-11 είχε το καθαρό μυαλό και την αποτελεσματική επίθεση για να απαντήσει με σερί 4-0 και να μην απειληθεί ξανά μέχρι το 25-18.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 8-4 και “πατώντας” στα λάθη του Μίλωνα διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 25-19.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο σετ, προσπέρασαν με +3 (15-18) και δεν κοίταξαν πίσω μέχρι το 20-25 και το 2-1.

Ωστόσο, στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τους άσους του, ξέφυγε με 14-10 και ουσιαστικά μπήκε πρόωρα σε τροχιά νίκης, η οποία ήρθε με το τελικό 25-17.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 20-25, 25-17

To άρθρο Ολυμπιακός – Μίλων 3-1: Ερυθρόλευκη αντίδραση και προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς της Volley League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .