Αθλητικά

Η Εθνική μπάσκετ έδωσε μεγάλη “μάχη” κόντρα στις απουσίες, στην έδρα της Ολλανδία για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025 και πήρε μία σπουδαία νίκη στο φινάλε με 74-72.

Με τον Τολιόπουλο να κάνει την καλύτερή του εμφάνιση με την Εθνική Ελλάδας και τον Μωραΐτη να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους στο τέλος, η ομάδα του Σπανούλη έκανε σημαντικό διπλό στη Χάγη επί της Ολλανδίας και έφθασε στο 2/2 στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025.

Η “γαλανόλευκη” είχε εκτός τους Λαρεντζάκη, Μήτογλου, Παπανικολάου, Γουόκαπ και έχασε τους Ναζ Μήτρου Λονγκ και Κώστα Αντετοκούνμπο, αλλά βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες και πανηγύρισε ένα “ψυχωμένο” διπλό στον 6ο όμιλο των προκριματικών.

Το παιχνίδι

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με πολύ ενέργεια στην άμυνα και τον Τολιόπουλο να δίνει λύσεις στην επίθεση με καλάθια και ασίστ. Πήρε έτσι από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έφθασε στο 12-6, πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η Εθνική Ελλάδας είχε ένα απίστευτο μπλακ άουτ στην επίθεση και οι Ολλανδία βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ, για να “τρέξει” ένα απίστευτο 19-2 σερί και να πάρει όχι μόνο το προβάδισμα, αλλά και διψήφια διαφορά πόντων. Η ομάδα του Σπανούλη κατάφερε πάντως να “μαζέψει” το σκορ πριν το φινάλε του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με -7, 39-32.

Μετά την ανάπαυλα, η Εθνική Ελλάδας εμφανίστηκε συγκεντρωμένη τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, για να κάνει τη δική της μεγάλη αντεπίθεση. Με τον Τολιόπουλο να πετυχαίνει μεγάλα σουτ και να φθάνει τους 24 πόντους, η “γαλανόλευκη” έκανε τρομερή ανατροπή και με επιμέρους σκορ 30-19, βρέθηκε στο +4 με 62-58.

Όλα κρίθηκαν έτσι στην τέταρτη περίοδο, όπου το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Ο Μωραΐτης με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε ξανά την Εθνική Ελλάδας μπροστά στο σκορ 2,5 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά η Ολλανδία κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει ξανά το προβάδισμα. Ένα καλάθι του Τολιόπουλου στο φινάλε και μία σπουδαία άμυνα που οδήγησε σε κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου όμως, χάρισαν στην ομάδα του Σπανούλη τη νίκη με74-72.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74

Τα στατιστικά των παικτών

Ολλανδία (Σίβεκ): Ντίκστρα, Φράνκε 9 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κλουφ 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράαγκ 10 (5 ριμπάουντ), Ενζεκουέσι 7 (1), Σάφτεναρ 13 (4 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 8 (2/8 τρίποντα), Βαν Όικ 3 (1), Βαν ντερ Βούρστ ντε Βρις 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βέρβερς 8 (2), Γουίλιαμς

Ελλάδα (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1), Μαντζούκας, Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 3 μπλοκ), Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραΐτης 14 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάοουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 26 (5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζούγρης

To άρθρο Ολλανδία – Ελλάδα 72-74: «Ατσάλινη» η Εθνική μπάσκετ έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025 δημοσιεύτηκε στο NewsIT .