Τεράστια νίκη της Τότεναμ σε ένα.. «τρελό» παιχνίδι στο Μάντσεστερ!

Η Τότεναμ έφυγε νικήτρια από το «Έτιχαντ» απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι, με 2 – 3.

Πιο δυνατά μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο τα «σπιρούνια», καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κουλουσέφσκι. Η Σίτι κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκούντογκαν στο 33’, αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με την Σίτι να καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση ένα δεκάλεπτο πριν την λήξη του ημιχρόνου, όλοι πίστευαν πως η ομάδα του Γκουαρδιόλα θα έκανε περίπατο στο δεύτερο μέρος.

Να όμως που ο Κέιν είχε διαφορετική άποψη, στο 59’ έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του, ο Κόντε το γύρισε σε τρεις αμυντικούς κεντρικούς και η Τότεναμ άντεχε τη πίεση, μέχρι που ο Ρομέρο υπέπεσε σε παράβαση με το χέρι εντός περιοχής.

Αφού έλεγξε την φάση μέσω του VAR, ο Τέιλορ υπέδειξε την άσπρη βούλα, ο Μαχρέζ (90+2) δεν αστόχησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κέιν όμως μετά από ωραία σέντρα του Κουλουσέφσκι, με τρομερή κεφαλιά στο 90+5 έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Η απώλεια αυτή της Σίτι βάζει για τα καλά την Λίβερπουλ στο κυνήγι του τίτλου, αφού πλέον η διαφορά έχει μειωθεί στους 6 βαθμούς, ενώ οι «Ρεντς» έχουν και παιχνίδι στο χέρι.