Ομόνοια – Ολυμπιακός: Τεσσάρα οι “πράσινοι”!

Με εμφαντικό τρόπο συνέχισε τις νίκες στο πρωτάθλημα η Ομόνοια αφού επικράτησε με το άνετο 4-0 επί του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA.

Μία νίκη που ανεβάζει τους πράσινους στην 6η θέση με 16 βαθμούς. Ενώ, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 6 και στην πρότελευταία θέση.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, καθώς δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, με κορυφαία το χαμένο τετ α τετ του Λοίζου στο 9ο λεπτό και η διπλή ευκαιρία των Μπρούνο και Μπάρκερ στο 43ο.

Το γκολ με το οποίο άνοιξε η Ομόνοια το σκορ ήταν με τέρμα του Λοϊζου, ο οποίος συμπλήρωσε τις 100 συμμετοχές.

Ο Μπρούνο αρχικά έκανε το παράλληλο γύρισμα στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Λοίζου, ο οποίος αφού έκανε προσποίηση στον Μολ, στην συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Από την άλλη ο Ολυμπιακό, αμυνόταν κυρίως στο πρώτο μέρος, ενώ μοναδική φορά που απείλησε, ήταν στο 45ο λεπτό, όμως το γυριστό σουτ του Χέντρικς, σταμάτησε στον Ουζόχο ο οποίος έκανε δύσκολη απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε καλά, είχε καλό ρυθμό και βρήκε τον τρόπο να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 60ο λεπτό. Ο Χάμπος έδωσε κάθετα στον Μπάρκερ, αυτός με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Χούπερ ο οποίος με κοντινή προβολή νίκησε τον Μολ για το 2-0.

Στο 74ο λεπτό η Ομόνοια πέτυχε άλλο ένα τέρμα απλοποιώντας τα πράγματα. Ο Παπουλής βρήκε κάθετα τον Μάταβζ ο οποίος με ωραίο τελείωμα από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Μολ για το 3-0.

Οι πράσινοι όμως δεν έμεινα μέχρι εκεί και τρία λεπτά μετά, πέτυχαν και τέταρτο τέρμα. Ο Παπουλής και πάλι, βρήκε τον Κακουλή, πλάγια δεξιά και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακό έκανε το 4-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης (Παναγιώτου 80′), Μπρούνο, Λοΐζου (Παπουλής 64′), Μπάρκερ (Κακουλλής 64′), Κίτσος, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (Μιξ 80′), Χούπερ (Μάταβζ 64′)

Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Παπουλής, Λέτζιακς, Ανσαριφάρντ, Παναγιώτου, Μιξ, Σάββα, Κακουλλής, Κυριακίδης, Μπέζους, Mάταβζ

Ολυμπιακός: Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι, Μάρκοβιτς, Κα, Ευτυχίδης (Σάλι 53′), Ιωάννου (Χατζημιτσής 34′), Ψύχας, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Κυριάκου,

Στον πάγκο: Μαρσέλο, Πισιήας, Λιασίδης, Σάλι, Ντεσιρέ, Χριστοδούλου, Ντόσις, Πεχλιβάνης, Νάνι, Αντωνίου, Ζευκής, Χατζημιτσής.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς