Ο Ολυμπιακός επικράτησε της λαβωμένης ΑΕΚ με 76-70 στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four στο Κύπελλο μπάσκετ και πήρε το εισιτήριο για τον κυριακάτικο (20/2) τελικό, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον “αιώνιο” αντίπαλο του, Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός, όπως και ο Παναθηναϊκός στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στον Προμηθέα, τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος πάτησε τέρμα το γκάζι σε επίθεση κι άμυνα, ξέφυγε με διψήφιες διαφορές κι έφτασε στην τελική επικράτηση.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε ουσιαστικά με οκτώ παίκτες, με τους Παππά, Ανγκόλα, Ράουτινς και Λάνγκφορντ να απουσιάζουν από τον δεύτερο ημιτελικό και να κάνουν ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Ένωσης.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο δεδομένων και των πολλών απουσιών, παλεύοντας το παιχνίδι ακόμα και στα τελευταία λεπτά, όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με μεγάλες διαφορές (+18). Κατάφερε, μάλιστα, να μειώσει μέχρι και τους πέντε πόντους (66-61) τρία λεπτά προς το φινάλε, ωστόσο οι Πειραιώτες ήταν ψύχραιμοι κι έφτασαν στη νίκη.

Περισσότερα σε λίγο…

To άρθρο Ολυμπιακός – ΑΕΚ 76-70: Στον τελικό του Final Four στο Κύπελλο μπάσκετ οι Πειραιώτες δημοσιεύτηκε στο NewsIT .