Έβαλε φωτιά στη μάχη της Ευρώπης η Γουλβς

Ο Ντάνιελ Ποντένσε «χάρισε» τη νίκη στη Γουλβς με 2-1 επί της Λέστερ και η… μάχη της Ευρώπης στην Premier League πήρε φωτιά.

Έτοιμη για Ευρώπη. Η πορτογαλική παροικία της Γουλβς έδωσε ξανά τη λύση στον Μπρούνο Λάζε και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 της Λέστερ που παραπαίει με την υπόθεση Ευρώπη να γίνεται «μάχη» για έξι στην Premier League με τη Γουλβς να είναι πλέον στο -2 από το Europa και -6 από το Champions League.

Οι «Λύκοι» που έχουν δύο ματς λιγότερα πλέον από τις ομάδες της τετράδας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 9ο λεπτό ο Ρούμπεν Νέβες με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Σμάιχελ -που φέρει ευθύνη- για το 1-0.  Η Λέστερ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τον Λούκμαν στο 41′ να κάνει το 1-1 με προβολή μετά από γύρισμα του Ολμπράιτον, στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη ήρθε η ώρα του Ντάνιελ Ποντένσε να βγάλει από το αδιέξοδο τους γηπεδούχους με τον Πορτογάλο, έπειτα από ασίστ του Ντεντόνκερ, με ωραίο συρτό σουτ νίκησε τον Δανό τερματοφύλακα των «αλεπούδων» για το 2-1 στο 66ο λεπτό. Από εκεί και πέρα η Γουλβς κράτησε εύκολα το 2-1, με τον τεχνικό των γηπεδούχων να βλέπει τον Πέδρο Νέτο να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά τον περασμένο Απρίλιο.

Πηγή: Sdna.gr